LOADING

Type to search

Events

In:Motion Unveil 2015 Line Ups

Share

motion

In the immortal words of Ned Stark, Winter is coming.

Luckily for us though, we’re not gearing up for a series of battles for the Iron Throne but rather looking forward to a number of nights on the tiles as In:Motion returns to Bristol this October for a 12-week long series of carefully curated electronic music events.

Set in an old converted skatepark with a network of warehouses, together with a cobbled courtyard and large outdoor riverside terrace, we can’t think of many places we’d rather be when some of the world’s leading artists drop in. The opening weekend kicks off on the 2nd October, with West London Pirate Radio dons Kurupt FM and Bristol’s very own Redlight. London stalwarts Andy Cato and Tom Findlay AKA Groove Armada will then make their return to In:Motion on the 16th October, followed by a night curated by DT favourite Bonobo, alongside Mount Kimbie. And that’s just for starters. Local party starters Just Jack will also be returning with their annual Halloween Freak Boutique, drafting in Ricardo Villalobos for his Bristol debut whilst a diverse set of bookings also sees the likes of Hip Hop legend DJ Premier and Swedish indie folk singer-songwriter José González also arrive in the West Country.

With further nights being hosted by Defected In The House Hospitality, Hot Creations, Nightowl, Elrow, Futureboogie, The Blast and Black Butter, this year’s programming looks to be In:Motion’s most ambitious yet, with tickets sure to sell fast. to make sure you don’t miss out visit www.bristolinmotion.com to pre-register for exclusive first access to tickets which go on sale Friday 31st July at 11am.

motion2

FULL SEASON LINE-UP
 
Friday 2nd October
OPENING EVENT
ROOM 1: HOSTED BY CHAMPAGNE STEAM ROOMS
KURUPT FM / PREDITAH / BIG NARSTIE / THE HEATWAVE
DJ MAXIMUM (BBK) / STICKY 
+ SUPPORT FROM: TAKE OFF DJ’S
ROOM 2: LOBSTER BOY / REDLIGHT / MELÉ & SLIK DON
MAK & PASTEMAN / MELLA DEE / CHRISTOPHE
 
+++
 
Saturday 3rd October
HOSPITALITY
HIGH CONTRAST / DANNY BYRD / SPY 
ETHERWOOD / LOGISTICS / MADUK / HUGH HARDIE
SPECIAL GUEST ZINC (DNB & JUNGLE SET)
ROOM 2:  ULTERIOR MOTIVE / JUBEI / ANILE
KEENO / WHINEY / SPMC
ROOM 3: NEED FOR MIRRORS / BLU MAR TEN / CONDUCT
NAUSIKA
 
+++
 
Friday 9th October
TBA
+++
Saturday 10th October
ONEMAN / NEWHAM GENERALS / LOGAN SAMA 
BARELY LEGAL / VERY SPECIAL GUEST
ROOM 2: HOSTED BY HOYA HOYA
ILLUM SPHERE / KRYSTAL KLEAR / JONNY DUB / JON K / CHUNKY / FOX
ROOM 3: HOSTED BY STRIPES
SPECIAL GUEST TBA / CHUNKY / MONKEY WRENCH
MYSTRY / SPOILS / TRUE TIGER
 
+++
 
Friday 16th October
GROOVE ARMADA 
BEN PEARCE / SEFF / PETE DORLING / THIRD SON / APEX COLLECTIVE
 
+++
 
Friday 16th October
VIPER
MATRIX & FUTUREBOUND / THE PROTOTYPES / CYANTIFIC / BMOTION / RHYMESTAR
FELON / TEXAS
@ Marble Factory
+++
Saturday 17th October
BONOBO CURATES
BONOBO (DJ) / MOUNT KIMBIE (DJ) / DAUWD (LIVE) / DAN SHAKE
ROOM 2: ALEXANDER NUT / JOSEY REBELLE / THRIS TIAN / BANOFFEE PIES
ROOM 3: FALLING UP
 
+++
 
Friday 23rd October
ROOM 1: KATY B / MS DYNAMITE 
MATT JAM LAMONT (2 HOUR SET) / SPYRO / NASTEE BOI / BLAZEY
ROOM 2: HOSTED BY SPRUNG X COOKOUT
SIOBHAN BELL / SPRUNG DJS / UMBRO BOYS / LABULL94
 
+++
 
Saturday 24th October
SUBSOUL
ROOM 1: HUXLEY / WAZE & ODYSSEY / CHRIS LORENZO
ICARUS / SUBSOUL DJS
ROOM 2: BODHI / APRES / BILLION / SLY ONE
ROOM 3: HOSTED BY PLAYBACK
ARKIST / SAM HALL / FRED HOLT / CASABLANCA / JAKE VYE
 
+++
 
Friday 30th October
THE BLAST X HALLOWEEN
ROOM 1 & 2: SHY FX / TODDLA T / TBA
TBA / 4 OWLS / WOZ / CHIMPO / FLAVA D / GENERAL LEVY / BONKAZ / UNCLE DUGS 
 NICKY BLACKMARKET / LADY CHAN / JAYDROP / TS2W / FIREMAN SAM
HOSTED BY: 
STAMINA / DRS / FEARLESS / KOAST / REMIDY
ROOM 3: HOSTED BY CONTACT
YOUNGSTA / COMMODO / PROXIMA / JAYDROP
GATEKEEPER / SGT POKES / KOAST
 
+++
Saturday 31st October
JUST JACK HALLOWEEN FREAK BOUTIQUE
RICARDO VILLALOBOS / KYLE HALL
SONJA MOONEAR / AMIR ALEXANDER / JANE FITZ
DAN WILD / TOM RIO
 
+++
 
Friday 6th November
RUN
ROOM 1: CAMO & KROOKED / FRICTION (90 MIN)
LOADSTAR / DILLINJA / BLACK SUN EMPIRE / BENSLEY / D*MINDS
HOSTED BY: DYNAMITE / LINGISTICS / JAKES / REMIDY
ROOM 2: HOSTED BY HENCH X FATKIDONFIRE
HATCHA (2 HOUR HISTORY LESSON) / JAKES / TRAMPA / KAIJU / BIOME
HOSTED BY: KOAST / CRAZY D
ROOM 3: HOSTED BY DIFFRENT
DEXTA / FEARFUL / LAKEWAY / CRYPTICZ / JEKYLL / SENSE MC (& XL)
 
+++
 
Friday 6th November
RESPONSE
BLONDE (LIVE) + SUPPORT
@ Marble Factory
 
+++
 
Saturday 7th November
TBA
 
+++
 
Friday 13th November
DJ PREMIER / LEVELZ / MOUSE OUTFIT – LIVE
IVY LAB / KLASHNEKOFF – PERFORMING SAGA’S / THE BLAST DJ’S
ROOM 2: TOKYO HIFI 
 
+++
 
Saturday 14th November
DEFECTED IN THE HOUSE
LINE-UP TBA
 
+++
 
Saturday 14th November
SHAPES 4TH BIRTHDAY WITH HYPERCOLOUR
AXEL BOMAN / LUKE VIBERT / CEDRIC MASON
VERY SPECIAL GUEST: BREACH
@ Marble Factory
 
+++
 
Friday 20th November
TBA
 
+++
 
Saturday 21st November
THE BLAST X BLACK BUTTER
ROOM 1: HOSTED BY BLACK BUTTER
GORGON CITY (DJ) / KIDNAP KID  / SAM SURE – LIVE / NVOY / BLACK BUTTER DJ’S
ROOM 2: KLOSE ONE / DJ DIE / JAYDROP / FIREMAN SAM / TS2W
ROOM 3: HOSTED BY DURKLE DISCO / LAMONT / TITAN / BOYCOTT / LOJIK
HOSTED BY: KOAST / DASH VILLZ / SLOWIE
 
+++
 
Friday 27th November
UKF
LINE-UP TBA
 
+++
 
Saturday 28th November
APEX 3RD BIRTHDAY X SNOWBOMBING
LINE-UP TBA
 
+++
 
Friday 4th December
DUSKY CURATES
ROOM 1: DUSKY (3 HOURS) / PALEMAN / VELVIT / COEXIST
ROOM 2: HOSTED BY THE BLAST
LTJ BUKEM / SPECIAL REQUEST / DJRUM / JAYDROP / TS2W
ROOM 3: PSYCHOTHERAPY SESSIONS
BRUCE B2B GRAMRCY / ROY BAR / FA-CADE / ANTE / JURANGO
 
+++
 
Friday 4th December
FUTUREBOOGIE
GERD JANSON / LAUER / FELIX DICKINSON
DAVE HARVEY / CHRISTOPHE
@ Marble Factory
 
+++
 
Saturday 5th December
ELROW
SURPRISE SPECIAL GUEST / DE LA SWING
TONI VARGA / TOM RIO
 
+++ 
 
Friday 11th December
JOSÉ GONZALÉZ
 
Saturday 19th December
NIGHTOWL PRESENTS HOT CREATIONS
RICHY AHMED / PATRICK TOPPING / WAFF
MARK JENKYNS / RUSS YALLOP b2b ROBERT JAMES
WAIFS & STRAYS
Tags

You Might also Like